«آوای رودکوف (آوای دنا) »رسانه شماست ؛نويسنده و ناقد رسانه خود باشيد.                      یاداشت  و سوژه هاي خبري خود را از «اینجا» برای ما ارسال نمایید       اخبار مهم ایران ؛ جهان و استان کهگیلویه و بویراحمد را با "آوای رودکوف" مرور نمائید .       
پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷  |  Thursday, 06 May 2021
کد خبر: ۲۸۵۴۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۹ - ۰۱ شهريور ۱۳۹۹
در گفتگوی آوای رودکوف با دوتن از ائمه جمعه کشور بررسی شد:
حجت‌الاسلام محمود شربیانی امام جمعه شهرستان عجب‌شیر در گفت و گو با آوای رودکوف اظهار کرد:شهادت اوج کمال انسان است، آنگاه که انسان تمام هستی خود را یکجا نثار معبود می کند و قطره وجودش به دریای بیکران هستی مطلق می پیوندد.
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف، شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیك شدن به هستی مطلق است. شهادت عشق به وصال محبوب و معشوق در زیباترین شكل است. شهادت مرگی از راه كشته شدن است، كه شهید آگاهانه و بخاطر هدف مقدس و به تعبیر قرآن "فی سبیل الله" انتخاب می كند، یعنی شهید در راهی كشته می شود كه هر دو ارزش آگاهانه و فی سبیل الله را داراست و چنین مرگی است كه به تعبیر پیامبر(ص) شریفترین و بالاترین نوع مردن است.

شهادت نوعی از مرگ نیست بلكه صفتی از حیات معقول است، زیرا حیات معمولی كه متاسفانه اكثریت انسانها را اداره می كند، همواره خود و ادامه بی پایان خود را می خواهد، لیكن در حیات معقول فرد آن زندگی پاك از آلودگی ها كه خود را در یك مجموعه بزرگی به نام جهان هستی در مسیر تكاملی می بیند كه پایانش منطقه جاذبه الهی است. بنابراین شهید همواره زنده است و حیات و ممات او همواره صفتی است برای حیات طیبه.


ذکر قرآن پیرامون حیات شهیدان
حجت الاسلام صمد ناصری امام جمعه شهرستان خسروشهر در گفت‌ و گو با آوای رودکوف، اظهار کرد: یکی از ویژگی هایی که قرآن شریف برای شهیدان ذکر کرده است، مسئله حیات و زنده بودن آنهاست.

وی افزود: افتخار به شهادت و شكل گيري طبقه ای خاص به نام شهيدان چنان پايه مستحكمی در جامعه پيدا نمود كه امروزه به عنوان يكي از اركان حفظ نظام محسوب می شود.

وی بااستناد به آیه 73 سوره نساء بیان کرد: در این آیه می خوانیم: مومنان باید در راه خدا با آنان که حیات مادی دنیا را بر آخرت گزیدند جهاد کنند و هر کسی در جهاد به راه خدا کشته شود فاتح است زود باشد که او را اجری عظیم دهیم.

حجت الاسلام ناصری ادامه داد: در این آیه ابتدا تکلیف مومنان را مشخص می‌کند که در برابر کسانی که دنیای مادی را بر آخرت ترجیح دادند، باید جهاد کنند و حالا اگر در این جهاد کشته شوند و چه فاتح هر دو را پیروز می‌‌داند و پاداش عظیم می‌دهد.

امام جمعه خسروشهر بااشاره به فرموده حضرت محمد(ص) یادآور شد: پیامبراکرم(ص) می فرمایند: شهادت برترین مرگهاست.

وی افزود: در مکتب توحید، آن چیزی دارای ارزش و ماندگاری است که در راه خدا و برای خدا شکل گیرد. هر مقدار از عمر انسان که برای خدا صرف شود. هر کاری که برای خدا انجام گیرد، مالی که در این راه هزینه شود. از ارزش واقعی و ماندگاری برخوردار است و در این راستا هرچه انجام کاری برای خدا سخت تَر و نیت خالص تَر باشد ارزش و اثر آن بیشتر است. بنابراین هرگونه اهتمام و تلاش در راه خدا مصداق جهاد فی سبیل اللّه است. حجت الاسلام ناصری شهادت را موجب اشاعه فرهنگ ناب محمدی(ص) دانست و تاکید کرد: شهادت موجب اشاعه فرهنگ ناب محمدی(ص) و دفع هشيارانه خطرات از جامعه اسلامی بود.

شهادت اوج کمال انسان است
حجت‌الاسلام محمود شربیانی امام جمعه شهرستان عجب‌شیر در گفت و گو با آوای رودکوف اظهار کرد: شهادت از برترین واژه های فرهنگ اسلامی و از مقدّس ترین مفاهیم معارف الهی است. شهادت اوج کمال انسان است، آنگاه که انسان تمام هستی خود را یکجا نثار معبود می کند و قطره وجودش به دریای بیکران هستی مطلق می پیوندد.

وی افزود: شهادت و ایثارگری سکه پربهایی است که در یک روی آن باید والاترین ارزشهای الهی را مشاهده کرد و در روی دیگر آن دستاوردها و آثار و برکات بی بدیل را.

وی بااستناد به آیه 169 سوره آل عمران بیان کرد: در این آیه می خوانیم: مرده نپندارید کسانی که در راه خدا کشته می‌شوند، بلکه زنده‌اند و نزد خدای خود روزی می‌برند.

حجت‌الاسلام شربیانی ادامه داد: در این آیه تفاوت مردن معمولی با کسانی که در راه خدا شهید شدند، بوضوح دیده می‌شود و یک پاداش بزرگ برای این گروه در نظر گرفته شده و آن روزی خوردن در نزد خداوند متعال است.

وی افزود: از آنجا که شهید برای خدا و در راه خدا، هستی خود را برای نجات و سعادت جامعه فدا می نماید، هر چند پاداش اصلی خود را از خداوند دریافت می کند، اما بنابر حکم عقل، جامعه نیز به لحاظ حقی که شهید بر گردن آنان دارد. مدیون شهید است و باید با تمام وجود دَین خود را در قبال شهید ایفاء نماید.

امام جمعه شهرستان عجب‌شیر بااشاره به فرموده امام سجاد(ع) یادآور شد: امام زین العابدین(ع) می فرمایند:سپاس خدای را، سپاسی که بدان در زمره اولیاء نیکبختی قرار گیریم و به واسطه آن در ردیف شهیدان با شمشیر دشمنانش در آییم.

حجت‌الاسلام شربیانی شهید را مصداق عینی شهادت دانست و تاکید کرد: شهید مصداق عینی شهادت است ه با انتخاب آگاهانه و در کمال خلوص، هستی خود را یکجا به آفریدگار جهان تقدیم می کند و به سرچشمه بقا و حیات، پیوند می یابد.

گزارش از: امیرمسعود طایفه سلطانخانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز