مجری و مدیر طرح ملی گیاهان داروئی در وزارت جهاد کشاورزی، خبر داد:
گیاهان دارویی بومی آذربایجان در بازارهای جهانی جایگاه ویژه‌ای دارند
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آوای رودکوف، جلسه بررسی مشکلات موجود در بخش تولید و فرآوری گیاهان دارویی حوضه آبریز دریاچه ارومیه با حضور تجریشی، مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه و نمایندگان جهاد دانشگاهی استان‌های آذربایجان شرقی و غربی به همراه تولید کنندگان و فرآوری کنندگان گیاهان در محل جلسات اتاق بازرگانی برگزار شد.

حسین زینالی مجری و مدیر طرح ملی گیاهان داروئی در وزارت جهاد کشاورزی، با انتقاد از این که کشاورزان باید توجه ویژه ای به کاشت گیاهان بومی خود داشته باشند، اظهار داشت: برخی از کشاورزان به دنبال کشت گیاهان خارجی هستند که موجب غفلت از کشت گیاهان بومی می‌شود، در حالیکه برخی از گیاهان بومی در بازارهای جهانی از جایگاه خوبی برخوردار هستند.

وی به برخی از گیاهان داروئی شاخص استان آذربایجان شرقی از جمله شاه اسپرم و بیدمشک اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اگر کشاورزان بر تولید چنین گیاهان داروئی همت کنند، قطعا می‌توانند شاهد استقبال خوبی در بازارهای جهانی باشند.

مجری و مدیر طرح ملی گیاهان داروئی در وزارت جهاد کشاورزی، به جایگاه ویژه ایران در تولید گل محمدی پرداخت و ابرازداشت: 25 هزار هکتار مزرعه گل محمدی در کشورمان وجود دارد که 70 درصد سطح زیر کشت جهان را شامل می شود، اما متاسفانه در امر صادرات تنها به صادرات گلاب و غنچه گل محمدی اکتفا می‌کنیم.

وی استعداد پرورش و تجارت گیاهان داروئی در کشور را بسیار بالا خواند و افزود: برای توسعه تجارت گیاهان داروئی باید کشاورزان را آگاه کنیم تا کیفیت محصولات کشاورزی خود را ارتقاء داده و به دست تجّار برسانند.

مدینه صابری/خبرنگار پایگاه خبری آوای رودکوف