يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۹  |  Sunday, 06 December 2020
کد خبر: ۲۹۰۰۲
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۳ - ۳۰ مهر ۱۳۹۹
علمی پزشکی؛
سرپرست دفتر تجویز و مصرف منطقی دارو، نسبت به عواقب و عوارض مصرف خودسرانه داروها به خصوص در روزهای کرونایی، نکاتی را متذکر شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آوای رودکوف؛نوشین محمدحسینی، روز چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس از محل وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به آغاز هفته پیشگیری از مسمومیت ها، در مورد مسمومیت با دارو و عوارض مصرف خودسرانه داروها، موضوعاتی را مطرح کرد.

وی با اشاره به آغاز هفته پیشگیری از مسمومیت ها از یکم تا هفتم آبان ۹۹، گفت: روز اول هفته پیشگیری از مسمومیت ها، به مسمومیت های دارویی اختصاص دارد.

محمدحسینی با عنوان این مطلب که حال و هوای پاییز به گونه ای است که به دلیل ناپایداری هوا و سرد و گرمی پیاپی و تغییر پوشش موجبات بروز سرماخوردگی را بیشتر فراهم می کند، افزود: پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، اقدام مهمی برای حفظ سلامت در فصل پاییز است.

وی گفت: عده ای از مردم خودسرانه دارو مصرف می کنند، غافل از اینکه مصرف خودسرانه دارو به ویژه آنتی بیوتیک ها باعث قوی شدن باکتری ها شده و داروهایی که در مقابل این باکتری ها موثرند اثر خود را از دست می دهند.

محمدحسینی تاکید کرد: کامل شدن دوره درمان آنتی بیوتیکی، از مقاوم شدن میکروب ها جلوگیری می نمایید.

وی با اشاره به شیوع بالای مسمومیت های دارویی، افزود: خود درمانی یکی از عوامل مهم در ایجاد و ظهور باکتری‌های مقاوم به حساب می آید، چرا که نه ‌تنها درمان درست انجام نمی‌گیرد، بلکه امکان ظهور باکتری مقاوم هم در میانه مسیر درمان وجود دارد.
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز