شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۶  |  Saturday, 08 August 2020
کد خبر: ۲۸۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۱۸ تير ۱۳۹۹
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای
معاون اول قوه قضائیه با تأکید بر اینکه ما از کسانی که فساد را گزارش ‌کنند، حمایت می‌کنیم، عنوان کرد: قوه قضائیه سامانه‌ای در بازرسی کل کشور و همچنین در جاهای مختلف ایجاد کرده تا مردم بتوانند از طریق این سامانه گزارش و مطالب خود را در خصوص فساد و تخلف ارائه داده و خودشان محفوظ بمانند.
به گزارشپایگاه خبری آوای رودکوف؛ حجت‌الاسلام «غلامحسین محسنی اژه‌ای» 17 تیرماه  در برنامه «بدون توقف» با اشاره به اینکه قصد ما این است که در قوه قضائیه بر روی عقب‌ماندگی‌ها تمرکز کنیم، یادآور شد: اما این کار قطعا نیازمند یک اقدام تحولی است.

وی در ادامه در خصوص اینکه آیا در حقوق عامه حق اعتراض و یا انتقاد برای مردم وجود دارد، تصریح کرد: بله وجود دارد، این موضوع جزء موارد تحول است و در حق عامه سند تحول قطعا حق اعتراض هم دیده شده، اما گاهی اعتراض و انتقاد با موضوعات دیگری اشتباه گرفته می‌شود، به گونه‌ای که در برخی موارد، انتقاد همراه با فحش یا ناسزاگویی است که این موضوع درست نیست. همچنین گاهی اعتراض با قانون‌شکنی همراه بوده که این نیز موضوعی اشتباه است، اگر فرد اعتراض دارد، می‌تواند خیابان را ببندد؟ یا حق دیگران را پایمال کند؟ اعتراض بدون تهمت، ناسزا و ضایع کردن حق دیگران آزاد است.

اژه‌ای همچنین بیان کرد: ما می‌توانیم اعتراض کنیم بدون آن‌که حق دیگران را زیر پا بگذاریم. بدون شک انتقاد سازنده آن است که همراه با منطق، استدلال و بدون توهین و تحقیر باشد. اگر اعتراض سبب شود که حق بسیاری از افراد ضایع شود، بدون شک باید جلوی آن گرفته شود، چنانکه بر اساس قانون اساسی آزادی تا جایی جایز است که مخل احکام اسلام نباشد.

 معاون اول قوه قضائیه همچنین در خصوص وظائف قوه قضائیه در زمینه پیشگیری از وقوع جرم، توضیح داد: آیا انجام کار در زمینه پیشگیری از وقوع جرم به معنای آن است که هیچ وقت جرمی انجام نمی‌شود، هر مقدار پیشگیری کنیم باز هم جرم رخ می‌دهد، ما باید توجه کافی به کسانی که با قانون آشنا نیستند، داشته باشیم، باید به افراد آموزش و مشورت دهیم که چگونه اعتراض کنند که هم   به حق خود برسند و هم به گونه‌ای اعتراض کنند که حق دیگران ضایع نشود و به همین دلیل است که نیاز به تعداد وکلای بیشتری داریم، چراکه وکلا می‌توانند این مشورت را به افراد بدهند. اما قوه قضائیه نمی‌تواند به تنهایی تمام مقدمات پیشگیری از جرم را فراهم کند و در این زمینه نیازمند همکاری دیگر قواست.
بیشتر بخوانید:

    عدالت الکترونیکی از اهداف اصلی دستگاه قضاست/ قوه قضائیه با سرعت به سمت هوشمند کردن امور حرکت می‌کند
    اولویت سند تحول خدمت سریع و آسان و اعتماد به مردم است

وی در ادامه با اشاره به اینکه مبارزه با فساد در سال‌های گذشته هم انجام می‌شد، اضافه کرد: اما این مبارزه در سال ۹۸ اوج گرفت، امروز بهبود وضعیت اشتغال وظیفه اولیه ما به شمار می‌رود و قوه قضائیه از باب حقوق عامه باید در این مورد وارد عمل شود. به همین جهت سعی کردیم بنگاه‌های کوچک و بزرگی که برای ادامه فعالیت مشکل دارند، شناسایی کرده و سپس با تعیین کارگروه‌هایی تلاش کردیم از این بنگاه‌ها دعوت شود تا مشکلات‌شان مورد بررسی قرار گیرد و تا جایی که ممکن است کمک کنیم این بنگاه‌ها تعطیل نشوند.

حجت‌الاسلام اژه‌ای با تأکید بر بالا بردن سطح دانش حقوقی مردم گفت: دانشگاه‌ها، نهادهای مردم نهاد، حوزه‌ها و دولت باید در ارتقای سطح دانش و آگاهی مردم کمک کنند، قوه قضائیه نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد و در این صورت می‌توان امیدوار بود که بسترهای فساد ریشه‌کن شده یا کاهش پیدا کند.

 معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به این سؤال که «اگر افراد از فسادی آگاه شدند چطور می‌توانند با امنیت خاطر آن را اطلاع دهند» اظهار کرد: قوه قضائیه در این خصوص تدابیری اتخاذ کرده تا هرکس که فسادی را می‌بیند، ساز و کاری برای ارائه گزارش آن وجود داشته باشد، لذا سامانه‌ای در بازرسی کل کشور و همچنین در جاهای مختلف پیش‌بینی شده تا مردم بتوانند از طریق این سامانه گزارش و مطالب خود را ارائه دهند و با این روش خود فرد محفوظ بماند، چراکه ممکن است افراد به دلیل ارائه این گزارش مورد آزار قرار بگیرند، البته این سامانه نیاز به تکمیل شدن دارد. قطعا اگر اطلاعاتی به صورت یک‌جا در مرکزی وارد شود، کار حجیمی برای دستگاه قضایی و نهادها ایجاد می‌شود، لذا باید فیلترهایی را بگذاریم که ابتدا اگر گزارشی آمد، توسط مردم و همین نهادهای مردم نهاد داوطلب پیگیری شود.

وی در پایان با تأکید بر اینکه ما از کسانی که فساد را گزارش ‌کنند، حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: ما در خصوص ارائه گزارش مفاسد به کمک مرم نیاز داریم، ایجاد این سامانه‌ها کافی نیست و در این خصوص مردم باید آن‌جایی که خودشان می‌توانند جلوی فساد را بگیرند و با یک تذکر و راهنمایی، این اقدام را انجام دهند، مثل بسیاری از مفاسد اخلاقی که شاید بتوان ازابتدا با تذکر دوستانه جلوی آن را گرفت./برنا

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز