شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰  |  Saturday, 11 July 2020
کد خبر: ۲۸۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱ - ۰۵ تير ۱۳۹۹
رئیس جمهور در مراسم افتتاح و آغاز عملیات سه پروژه عظیم ملی:
رئیس جمهور در ادامه برنامه افتتاح هفتگی طرح های مهم و ملی در حوزه های مختلف، روز پنجشنبه در مراسمی دستور آغاز بهره برداری رسمی از دو طرح و آغاز عملیات اجرایی طرح عظیم ملی احداث خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک را صادر کرد.
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف؛حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این مراسم دستور افتتاح مجتمع پتروشیمی میاندوآب با ظرفیت تولید 140 هزار تن پلی اتیلن سنگین در سال با هزینه 140 میلیون دلار و بهره برداری رسمی از پروژه تولید 190 هزار لیتر محصول نرمال هگزان در روز در پالایشگاه شازند اراک از محل استفاده از ظرفیت های خالی بخش تفکیک در دو واحد ایزومریزاسیون و اکتانایزر و تغییرات در خط را صادر کرد.


طرح تولید نرمال هگزان در پالایشگاه شازند اراک منافعی در حدود 45 میلیون دلار در سال خواهد داشت و همچنین افزایش تولید حداقل 500 هزار لیتر بنزین در روز و کاهش الفین جهت افزایش کیفیت بنزین تولیدی و صرفه جویی 11 میلیون دلاری در هزینه سرمایه گذاری اولیه در احداث واحد مشابه را داراست.

رئیس جمهور همچنین دستور آغاز رسمی عملیات احداث خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک و پایانه صادراتی سواحل مکران به منظور انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به پایانه جاسک و احداث مخازن ذخیره سازی برای 10 میلیون بشکه نفت خام را که باعث توسعه سواحل مکران و صادرات نفت خام از طریق لوله گذاری و ایجاد پایانه دوم صادرات در جاسک می شود، صادر کرد.

این خط لوله از منطقه گوره در استان بوشهر در ارتفاع 5 متر از سطح دریا شروع شده و پس از گذر از ارتفاعات جنوبی استان فارس از شمال استان هرمزگان و بندرعباس پس از عبور از شهرستان های میناب و سیریک در نهایت به محدوده کوه مبارک در شرق تنگه هرمز در ارتفاع 4 متر از دریا منتهی می شود.

به گفته وزیر نفت برای اجرای این طرح اولین بار شرکت‌های تولیدی داخلی ورق‌های فولادی خاص، پمپ‌های عظیم و پیشرفته مورد نیاز پنج تلمبه‌خانه این خط که پیش از این در داخل کشور توان ساخت آنها وجود نداشت و مخازن ذخیره سازی و تجهیزات بندرگاهی آن را طرحی و ساخته‌اند.

برای اجرای این طرح 2 میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته شده است و با آغاز اجرای این طرح و بهره برداری از پتروشیمی میاندوآب جمعا برای چهار هزار و 460 نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

روحانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک اظهار داشت: بسیار خوشحالیم برای آغاز به کار و شروع عملیات اجرایی این طرح مهم و از همین‌جا امیدواریم در اسفند ماه شاهد افتتاح این طرح باشیم.

وی گفت: باور کنید از دولت یازدهم که به فکر طرح لوله گذاری گوره به جاسک بودیم همیشه این دغدغه را داشتم که دولت یازدهم و دوازدهم به پایان برسد و نتوانیم آن را به پایان برسانیم. ما قرار بود یک کارخانه لوله‌ سازی خارجی برای نفت و گاز ترش ایجاد کنیم به خاطر تحریم سال ۹۷ این کار متوقف شد اما امروز طرح ورق و خود لوله توسط شرکت‌های ایرانی ساخته شده است.

رئیس جمهور افزود: تحریم کنندگان متوجه شدند نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید و فناوری باشند. پمپ‌های مورد نیاز هم توسط صنعت داخلی درست شده است. تحریم با همه نکبتی که برای کشور دارد نقاط فرصت هم برای کشور دارد. ما را وادار کرد این طرح عظیم را با فن‌اوران خودمان ایجاد کنیم.

وی در مورد اهمیت استراتژیکی طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک، خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورهای منطقه برای صادرات نفت خودشان توانستند راه دوم ایجاد کنند تا در شرایط خطر برای تنگه هرمز بتوانند نفت خود را از طریق دیگر صادر کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: تنها کشوری که این وسط مانده بود و اگر روزی تنگه هرمز به دلیلی بسته می‌شد صادرات نفتش به طور کامل متوقف می شد جمهوری اسلامی ایران بود.

وی اظهار داشت: این شعاری که ما می دادیم که «ما در کنار تنگه هرمز هستیم و امنیت آن با ما است» که کاملاً هم حرف درستی بود در روز مباده مشکل عظیمی برای خودمان ایجاد می کرد و ما از این مشکل عبور کردیم.

روحانی گفت:وقتی این طرح را خدمت مقام معظم رهبری توضیح دادم ایشان گفتند استراتژیک‌ترین طرح دولت شما این طرح است؛ این طرح از لحاظ اقتصادی و امنیت اقتصادی، انرژی و استراتژیک مهم است و می‌تواند مشتری های ما را از خرید نفت ما مطمئن کند. امروز روز اعتماد خریداران به ما است امروز روز بسیار مهمی در تاریخ انرژی کشور است. سواحل مکران برای ما مهم است، این سواحل جز توصیه‌های مقام معظم رهبری از روزهای اولیه دولت یازدهم بود.العالم

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز