دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۵  |  Monday, 03 August 2020
کد خبر: ۲۶۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۵۷ - ۲۲ آذر ۱۳۹۸
سیاسی
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: حزب الله و امل کمیته هایی برای کنترل هوادارانشان تشکیل داده اند به رغم آنکه این هواداران در معرض جنجال آفرینی های زیادی واقع شدند.
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف؛سیدحسن نصرالله در آغاز سخنرانی امروز خود در بیروت که به طور زنده از شبکه العالم پخش شد؛ گفت: آمریکایی‌ها می کوشند از تظاهرات در لبنان به نفع مصالح و طرحهایشان سوء استفاده کنند و به هیچ عنوان خواسته های تظاهرکنندگان برای آنها اهمیتی ندارد.

وی یادآور شد: هرگاه واشنگتن اعلام کرد که می خواهد به یک طرف یا موضوع در جهان کمک کند بدانید که فقط به خاطر حفظ منافعش است، سیاست آمریکا نسبت به بحرانهای جهانی فقط به یک منطقه خاص محدود نمی شود.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت که آمریکا به تظاهرات به عنوان ابزاری برای فشار بر ایران می نگرد در حالی که تظاهرات در لبنان اصلا علیه ایران نبود.


وی تصریح کرد: علت شکست برخی از سیاست‌های آمریکا به خاطر اشتباه اطلاعاتی و ارزیابی های آنهاست، شاید آمریکا بتواند حزب الله را از دولت خارج کند اما نمی تواند این حزب را از مجلس نمایندگان لبنان خارج کند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: هدف آمریکا و اسراییل سوء استفاده از تظاهرات برای حل مشکلات خودشان است نه حل مشکلات مردم لبنان، حزب الله افتخار می کند که خطری برای اسراییل است.

وی تصریح کرد: حکومت لبنان با مشکلاتی در زمینه مقابله با اسراییل مواجه است، حزب الله خطری برای توطئه های سلطه جویانه آمریکا در منطقه محسوب می شود و این برای ما مایه افتخار است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: آمریکا و اسراییل در زمینه رفع خطر حزب الله علیه خودشان شکست خوردند به همین دلیل می خواهند با سوء استفاده از مشکلات مردم لبنان این شکست را جبران کنند، آمریکا مردم لبنان را بر سر دو راهی گرسنگی حتمی و جهش احتمالی [اقتصادی] قرار داده است.

وی یادآور شد: هیچ کسی نباید به آمریکا اطمینان کند چرا که آمریکا حتی دوستان و همپیمانانش را تنها گذاشته و ناامید کرده است، آنهاییکه دل خوش کرده بودند که آمریکا مشکلاتشان را حل کند هنوز گرفتار همان مشکلات قبلی هستند، مشکلات مردم لبنان به خاطر تعددگرایی نیست بلکه به خاطر تفرقه است.

سید حسن نصرالله به جنجال رسانه‌ای برخی از رسانه‌های لبنانی و عربی در منطقه در مورد تحریف اظهارات یکی مقامات نظامی در ایران نیز گفت که به محض شنیدن این اظهارات منتسب و تحریف شده، با داخل ایران تماس گرفته است.

او ادامه داد: «هنگامی که اظهارات یکی از مقامات لبنانی [در واکنش به اظهارات منتسب به مقام ایرانی] را خواندم، مطمئن بودم که این اظهارات منتسب صحت ندارد. من شخصا متن فارسی را خواندم و واژه لبنان را در این متن پیدا نکردم و با برادران در ایران تماس گرفتم و آن‌ها این اظهارات منتسب را تکذیب کردند».

سید حسن نصرالله دلیل این گونه رفتارهای مسئولان و رسانه‌های لبنانی را این گونه تحلیل کرد که «این گونه اظهارات جعلی با هدف تحریک برخی از لبنانی‌ها منتشر می‌شود. برخی با اظهارات آمریکایی‌ها [و مداخلات آن‌ها در لبنان] تحریک نمی‌شوند، ولی اگر اظهاراتی منتسب به مقام ایرانی در یکی از سایت‌ها ببینند، تحریک می‌شوند و از رئیس جمهور و مقامات لبنان می‌خواهند تا موضعی اتخاذ کنند».

او ادامه داد: «برخی فکر می‌کنند که اگر به ایران حمله شود؛ این کشور برای پاسخ به حمله به متحدان خود متوسل خواهد شد و از آن‌ها کمک خواهد گرفت. می‌خواهم اینجا اطلاعات دقیقی به شما بدهم. هرکس به ایران حمله کند، خود این کشور به تنهایی پاسخ آن را خواهد داد. ایران کشوری نیست که سکوت اختیار کند و تنها به متحدانش تکیه کند. اگر اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، ایران خود پاسخ اسرائیلی‌ها را خواهد داد».

او گفت که اظهاراتی که به مقامات ایرانی نسبت داده می‌شود مبنی بر اینکه ایران در صورت حمله اسرائیل به خود، از خاک لبنان تل‌آویو را هدف قرار خواد داد، با روش معمول در ایران در تضاد است.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به استعفای دولت حریری گفت: می بایست همسو با استمرار تظاهرات در لبنان، دولت نیز باقی می ماند و به کار خود ادامه می داد، استعفای دولت لبنان تنها باعث اتلاف وقت شد و موسساتی که باید پاسخگوی خواسته های مردم باشند، تعطیل شوند، اوضاع لبنان پس از استعفای دولت بدتر شد، اگر دولت باقی می ماند سبب می شد تظاهرات به نوعی اهرم فشار بر آن تبدیل شود و دولت را مجبور سازد که خواسته های مردم را برآورده کند.

وی افزود: در لبنان پس از استعفای دولت با شرایطی جدید روبرو شدیم، دولت آتی لبنان چند راهکار پیش رو دارد که یکی از آنها این است که یک دست باشد و تنها از یک جریان تشکیل شود، حزب الله با تشکیل دولت یک دست مخالف است، ما وقتی در پارلمان اکثریت را نداشتیم باز هم با تشکیل دولت یک دست در لبنان مخالف بودیم و اکنون نیز با اینکه اکثریت را در پارلمان داریم با تشکیل چنین دولتی مخالفیم، دولت یک دست نمی تواند مشکلات بزرگی را که لبنان با آن دست و پنجه نرم می کند را حل کند.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: مصلحت لبنان در تشکیل دولت یک دست نیست و اوضاع کشور تحمل آن را ندارد، مسئولیت ملی ایجاب می کند که همه مسئولیت پذیر باشند، ما خواستار تشکیل دولت فراگیر هستیم.

وی تصریح کرد: ما با نخست وزیری سعد الحریری مخالفتی نداریم اما او شروطی اعلام کرده که تیم ما قادر به پذیرش آن نیست، راه حل بحران فعلی لبنان در همکاری همه طرفها با یکدیگر و امتیازدهی به خاطر نجات کشور است، بهترین راه حل مشکلات لبنان تشکیل دولت فراگیر و مشارکتی است که همه در آن مسئولیت پذیر باشند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: چند اسم برای نامزدی پست نخست وزیری مطرح شد که ما با آن موافق بودیم به این دلیل که فکر می کردیم الحریری نیز با آنان موافق است اما اینگونه نشد، فراکسیون‌های پارلمانی هنوز درباره اسم واحد برای پست نخست وزیری اتفاق نظر ندارند.

وی تصریح کرد که امیدواریم رایزنی های روز دوشنبه در پارلمان به انتخاب شخصی برای نخست وزیری منتهی شود، قطع راهها در جریان اعتراضات ،زندگی مردم را در معرض خطر قرار داده است که البته عده ای نیز می خواهند این وضع ادامه یابد و کار به هرج و مرج و درگیری بکشد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: حزب الله و امل کمیته هایی برای کنترل هوادارانشان تشکیل داده اند به رغم آنکه این هواداران در معرض جنجال آفرینی های زیادی واقع شدند، از مردم لبنان، صبر، تحمل و آگاهی نسبت به حوادث کشور را خواستارم که البته مردم تاکنون توانستند اوضاع را کنترل کنند، مردم لبنان توانستند که تاکنون وارد فاز درگیری و هرج و مرج نشوند.

وی افزود: نباید نسبت به حوادثی مانند سرقت و غیره در اعتراضات اخیر مسامحه کرد؛ این موضوعی بسیار خطرناک است، با توجه به اوضاع معیشتی دشوار مردم لبنان از دولت فعلی می خواهیم در چارچوب اختیاراتی که قانون به آن اعطا کرده به مسئولیتهایش در زمینه حل مشکلات مردم عمل کند.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: به اشخاصی که می خواهند با سوء استفاده از اوضاع فعلی کشور ، سودی به جیب بزنند می گویم که الان وقت همبستگی با یکدیگر است به این دلیل که در صورت فروپاشی کشور، همه ضرر خواهند کرد، جایز نیست که برخی قیمتها را افزایش دهند و به فکر افزایش سود خود باشند لذا از مردم لبنان می خواهم برای همبستگی با یکدیگر، نسبت سود خود را کاهش دهند./العالم
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز