پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵  |  Thursday, 01 October 2020
کد خبر: ۲۶۴۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۰ - ۰۸ آذر ۱۳۹۸
تحلیل
عادل عبدالمهدی؛ نخست وزیر عراق امروز اعلام کرد استعفای خود را تقدیم خواهد کرد.
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف،شبکه العالم در تحلیلی بعد از اعلام استعفای نخست وزیر عراق نوشت:- استعفای عبدالمهدی پس از فشارهای شدید خارجی، ناآرامی‌های بعضاً هدفمند و بالاخره آشوبگری‌ها و تخریب و تهدیدهای سامان داده شده دو ماه گذشته، با این هدف تقدیم خواهد شد که نطام سیاسی عراق در عمل نشان می‌دهد از سویی در مقابل بحران‌هایی از این دست به سطحی مطلوب از قوت و قدرت جهت مدیریت امور رسیده است و از دیگر سو این نظام در هرشرایطی راه را بر اصلاحات مطلوب باز دانسته و از نوسازی مداوم خویش استقبال می‌کند.


- عبدالمهدی در شرایطی از تقدیم استعفا سخن می‌گوید که هم آمریکا و هم برخی متحدان او در منطقه در اشکال مختلف رسمی و غیررسمی هم برلزوم استعفای او تاکید کردند و هم در تسریع آن بشدت فتنه گری کردند. مقاومت عبدالمهدی در این مدت از یکسو با هدف ناکام گذراندن تلاش‌های مداخله جویانه خارجی مذکور صورت گرفت و از دیگر سو حاوی این پیام بود که در سیستم سیاسی عراق دمکرات این مردم و مرجعیت دینی است که تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند و نه دیگران استقبال از استعفا اگرچه در فرصت‌های مختلف از سوی عبد المهدی و پیش از این اعلام شده بود اما رفتار عبدالمهدی در این دوره زمانی تعمیق قانون و ثبات در عراق بعد بعث و بعد اشغال را نشان داد.

- با استعفای عبدالمهدی تلاش‌های اصلاح گرایانه مردم و نخست وزیر وارد مرحله جدیدی خواهد شد که با تکمیل آن عراق جانی دوباره خواهد گرفت. با این حساب عراق برای عراقیان باقی می‌ماند و در سایه این تحول تنها یک رویداد سیاسی در عراقی رقم میخورد که خواهان اصلاح در کشور و نه انقلاب درعراق بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز