پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۵  |  Thursday, 26 November 2020
کد خبر: ۲۵۸۳۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۸
نوشتاری به قلم ؛ حمیدرضا طیب نیا
زنده و پویا بودن اسلام و فرهنگ تشیع مدیون فریادهایی است که حضرت زینب(س) بر سر ظالمان تاریخ کشیده است و هنوز هم عجیب نیست که اگر برخی از یادآوری این فریادها ترس و واهمه داشته باشند....
پایگاه خبری آوای رودکوف-حمیدرضا طیب نیا:امام صادق(علیه السلام) فرمود: شما مگر این بخش از آیه و کلام خداوند را نشنیده‎اید که می‌فرماید: یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ ارْجِعِی إِلَى رَبِّکِ رَاضِیَهً مَّرْضِیَّهً فَادْخُلِی فِی عِبَادِی وَادْخُلِی جَنَّتِی

امام صادق(علیه السلام) در تفسیر آیه می‌فرماید: این آیه درباره حسین بن علی ـ علیهماالسّلام ـ است؛ چرا که آن بزرگوار صاحب نفس مطمئنه بود و از خدا راضی بود و خدا نیز از او راضی بود، و یاران آن بزرگوار از خاندان محمد(ص) از خداوند راضی بودند و خداوند نیز از آن‌ها راضی بود، و این سوره فقط درباره حسین بن علی و شیعیان او و شیعیان آل محمد(صلی الله علیه وآله) می‌باشد.

روزی امیرالمومنین(ع) وارد خانه شد و شنید که دخترش زینب به شکل خاصی حروف مقطعه ابتدای سوره‌ها از جمله حروف "کهیعص" که در ابتدای سوره مریم نازل شده است را برای زنان کوفه تفسیر می‌کند. بعد از اتمام درس ، حضرت علی(ع) نزد دخترش حضرت زینب(س) رفت و فرمود : ای نور چشم من، آیا می‌دانی که این حروف رمزی درباره وقایعی است که در سرزمین کربلا بر تو و برادرت حسین وارد خواهد آمد؟

ودرباب همین قضیه ،حضرت زکریا علیه‌السلام از پروردگار خود خواست که به او اسمای خمسه طیبه را بیاموزد، جبرئیل فرود آمد آنها را به وی آموخت.

زکریا چون محمد و على و فاطمه و حسن (ع) را یاد می‌کرد غمش برطرف و گرفتاریش زائل مى‌شد و چون حسین (ع) را یاد می‌کرد گریه گلویش را می‌گرفت و مبهوت می‌شد. یک روز عرض کرد معبود من مرا چه مى‏‌شود که چون چهار نفر از خمسه طیبه را یاد میکنم به یاد آنان از غم‌هاى خود آرام می‌شوم و چون حسین را یاد می‌کنم چشمم اشک می‌ریزد و ناله‌‏ام بلند مى‏‌شود خداى تبارک و تعالى او را از قصه حسین خبر داد و فرمود کهیعص "کاف "نام کربلا است و "هاء" هلاک عترت است و "یاء" یزید علیه اللعنه است که او ظالم بر حسین است "عین "عطش حسین است و "ص"صبر او است‏.

عاشورای حسینی تسلیت "عزاداریهایتان قبول " "التماس دعا"
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز