چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۲  |  Wednesday, 19 February 2020
کد خبر: ۲۵۳۴۵
تاریخ انتشار: ۲۱:۰۴ - ۰۷ تير ۱۳۹۸
علمی پزشکی
ظروف پلاستیکی برای نگهداری گیاهان بودار مناسب نیستند و این ظروف می‌توانند اسانس فرار این گیاهان را جذب کند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آوای رودکوف، مهسا اردشیرزاده، اظهار داشت: اگرچه گیاهان دارویی منشأ طبیعی دارند و در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض کمتری ایجاد می‌کنند اما متأسفانه این تصور غلط در جامعه رایج شده است که این گیاهان اگر سودی نداشته باشند ضرری نیز ندارند. واقعیت این است که مصرف بی‌رویه یا غیرعلمی برخی از گیاهان دارویی می‌تواند موجب عوارض ناخواسته و حتی مسمومیت‌های شدید شود.

دکتر اردشیرزاده افزود: مصرف گیاهان دارویی نیز همانند داروهای شیمیایی باید با آگاهی و پس از اطلاع از سازوکار عمل آنها باشد، به‌ ویژه در مورد کودکان، مادران باردار و سالمندان مصرف این گیاهان باید با احتیاط بیشتری همراه باشد، به همین دلیل در برخی از کشورهای پیشرفته نظارت دقیقی بر تولید و توزیع این گیاهان صورت می‌پذیرد و همان شروط مربوط به داروهای شیمیایی را برای گیاهان دارویی نیز در نظر می‌گیرند.

این پزشک داروساز رعایت یک سری اصول اولیه جهت جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته ناشی از گیاهان دارویی را برشمرد و گفت: اول اینکه گیاهان دارویی باید از منابع معتبر و مطمئن تهیه شوند. بهتر است که این داروها به‌وسیله سفارش پستی تهیه نشوند. بسیاری از گیاهان دارویی ممکن است به میکروب‌ها، سموم کشاورزی، مواد ضدعفونی کننده گازی (مثل فسفین) و فلزات سمی (مثل سرب، جیوه و آرسنیک) آلوده باشند.

وی عنوان کرد: دیگر اینکه باید در نحوه نگهداری آنها دقت شود، به همین دلیل توصیه می‌شود این گیاهان در جای سرد، خشک و دور از دسترس کودکان نگهداری شود. همچنین ظروف پلاستیکی برای نگهداری گیاهان بودار مناسب نیستند و این ظروف می‌توانند اسانس فرار این گیاهان را جذب کنند.

این کارشناس دارویی با بیان این مطلب که گیاهان دارویی را نباید برای مدت طولانی استفاده نمود، اظهار کرد: گیاهان دارویی نیز همانند سایر داروها نباید بیش از مقدار مجاز مصرف شوند. سمّیت یک داروی گیاهی بسته به قسمت مورد استفاده گیاه و روش تهیه آن فرق می‌کند. مصرف همزمان داروهای شیمیایی با گیاهی خاص ممکن است موجب بروز تداخلات دارویی شود، بنابراین باید پزشک را از مصرف این گیاهان مطلع کرد.

وی در پایان تأکید کرد: افرادی که معلوماتی از گیاهان دارویی ندارند نباید اقدام به جمع‌آوری و تهیه دارو کنند مگر اینکه بتوانند گیاه سمی از غیرسمی را تشخیص دهند. معمولاً به گیاهان دارویی کشت‌داده‌شده بیشتر می‌توان اعتماد کرد.

کارشناس مسئول نظارت بر تجویز و مصرف منطقی داروی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد: مصرف بی‌رویه یا غیرعلمی برخی از گیاهان دارویی می‌تواند موجب عوارض ناخواسته و حتی مسمومیت‌های شدید شود پس باید در مصرف گیاهان دارویی احتیاط کرد.


مدینه صابری/خبرنگار پایگاه خبری آوای رودکوف
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز