شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲  |  Saturday, 06 June 2020
کد خبر: ۲۴۴۳۴
تاریخ انتشار: ۱۸:۵۲ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
یادداشت | امیر مسعود طایفه سلطانخانی
در حال حاضر در باور عموم نهاد مالی که باید در خدمت کشاورزی باشد تنها بانک کشاورزی است، در حالی که در نگاه مهندسی این امر پذیرفته نمی‌شود و بر این مبنا باید بخشی از نهادها و ابزارهای مالی در کشاورزی را نهادهای دولتی و بخشی دیگر را نهادهای خصوصی تشکیل دهند.
پایگاه خبری آوای رودکوف-امیرمسعود طایفه سلطانخانی:بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور است، به‌ طوری ‌که حدود 18 درصد تولید ناخالص ملی، 25درصد اشتغال، تأمین 85 درصد غذای جامعه، 25 درصد صادرات غیرنفتی و 90 درصد مواد اولیه‌ مورد استفاده در صنعت را فراهم می‌کند.

این بخش محوری ترین بخش خودکفایی است و می توان از این راه بستری برای توسعه صنایع ایجاد کرد. بیشترین سهم در ارزش افزوده به کشاورزی اختصاص یافته است.

با توجه به سهم قابل توجه ۹۰ درصدی کشاورزی در تأمین مواد غذایی کشور تولیدات کشاورزی ملی‌ترین نوع تولید به‌شمار می‌رود.

در مباحث مرتبط با بازار مالی تمامی نگاه‌ها به بازار پول متمرکز و توجهی به بازار سرمایه نمی‌شود، در حالی که این امر در نگاه مهندسی اصلا مورد پذیرش نیست.

در حال حاضر در باور عموم نهاد مالی که باید در خدمت کشاورزی باشد تنها بانک کشاورزی است، در حالی که در نگاه مهندسی این امر پذیرفته نمی‌شود و بر این مبنا باید بخشی از نهادها و ابزارهای مالی در کشاورزی را نهادهای دولتی و بخشی دیگر را نهادهای خصوصی تشکیل دهند.

در کنار ظرفیت‌سازی کارشناسی که برای بخش کشاورزی لازم است، ایجاد فضا و محیط سرمایه نیز یکی از عوامل اصلی توسعه و پیشرفت این صنعت به‌شمار می‌رود.

انتظار می‌رود کسانی که می‌خواهند از بازار مالی خدمات دریافت کنند، یا از بخش دامی باشند و یا در حوزه باغی اشتغال داشته باشند؛ درحالی که کشاورزی تنها به تولید معطوف نمی‌شود بلکه شامل حوزه‌های دیگری همچون بازرگانی، خدمات فنی و مهندسی و… نیز می‌شود.

امروزه در بازبینی محیط کشاورزی، به مسایل متعددی در حوزه تولید بر می‌خوریم که بخشی از آنها ناشی از نبود اقدامات و نگاه مهندسی در این بخش است که به همین نسبت می‌توان به این جمع‌بندی رسید که سایر حوزه‌ها نیز مانند اطلاع‌رسانی، مالی و… نیاز به باز مهندسی دارند.

افزایش تولید در واحد سطح به دانش، تخصص و مهارت بهره برداران بستگی دارد، از این رو، یک عامل اساسی در انتقال موفق یافته های تحقیقاتی، استفاده از شیوه های مؤثر و کارآمد ترویجی است که تلفیق آن با دانش بومی کشاورز، سبب ارتقای دانش و مهارت آنان و در نتیجه افزایش تولید باکیفیت می شود.

برای موفقیت در کشاورزی و تولید، لازم است اطلاعات دقیقی از عوامل تأثیرگذار بر تولید داشته و بتوانیم آن ها را با برنامه ریزی صحیح و علمی مدیریت کنیم و در نهایت کشاورزان را برای انتقال دانش به درون مزرعه و استفاده از این دانش همراه کنیم.

اجرای برنامه ریزی های دقیق و اصولی به همراه ارائه ی آموزش های نوین کشاورزی به کشاورزان می تواند ضمن تاثیرگذاری مثبت در تولید محصولات با کیفیت و مرغوب سبب آشنایی آنان با روش های نوین در بخش کشاورزی شود.

رشد زیاد جمعیت و افزایش مستمر تقاضای مواد غذایی در کشور، ایجاد تحول در کشاورزی را به نحوی که بتواند کمیت، کیفیت و تنوع محصولات کشاورزی را در مدت زمانی کوتاه افزایش دهد اجتناب ناپذیر کرده است.

توجّه ویژه به کشاورزی تاثیرگذار در برطرف شدن مشکلات احتمالی و هموار شدن راه های توسعه و گسترش کشاورزی به عنوان بستر تولیدات ملّی خواهد شد.

همانگونه که می دانیم کشاورزی پايه و اساس خودکفايي اقتصادي و بستر توليدات ملّی است.

توجّه ويژه به امر توليدات کشاورزی در کنار ساير توليدات اقتصادی ديگر مانند توليدات صنعتی، خدماتی، تجاری و نيز توليدات استراتژيک و... در شرایط اقتصاد مقاومتی ضروری بوده و بايد به طور جدی در کشور صورت پذيرد.

بخش کشاورزی مي تواند ضمن پشتيبانی از ديگر حوزه های توليدات داخل و نيز تهيه مواد خام و نيازهای پايه ای و اوليه سایربخش های اقتصادی، گامی بلند را در تأمين نيازهای اساسی کشور برداشته و از اين طريق راه خودکفایی اقتصادی و عدم وابستگی به خارج را هموار کند.

ایران از تنوع اقليمی و آب و هوای مختلف برخوردار بوده و اين ظرفيت بسيار مناسب، بهترين فرصت را به امر تنوع دهی به توليدات کشاورزی داده و امکان تأمين بسياری از احتياجات مواد غذايی و مواد اوليّه توليد را در داخل کشور به وجود آورده است.

باید بپذیریم که امروزه دراولويت قرار دادن به بحث کيفيت کالاهای توليدی یکی ازمقوله های مهم است.

باکیفیت بودن کالا بهترین تبلیغ برای محصول بوده و به راحتی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار می گیرد.

اتخاذ راهکارهای مدرن و استفاده از نظرات متخصصان کشاورزی، استفاده از تکنولوژی روز و سیستم مکانیزه، خرید به موقع محصول از کشاورزان با قیمت مطلوب و جلب رضایت آنان، ساماندهی تشکل های بخش کشاورزی و دیگر موارد در این بخش بسیاری از نابسامانی ها، مشکلات و معضلات را برطرف تا شاهد خودکفایی و سربلندی در تولید همه محصولات کشاورزی که افتخار هر ایرانی است به ارمغان آید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز