" اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً حَتَّی تُسْکِنَهُ اَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا                /                              یاداشت  و سوژه هاي خبري خود را از «اینجا» برای ما ارسال نمایید       رودکوف کجاست:رودکوف در منتهی الیه کوه حاتم یکی از دهها کوه باعظمت و استوار کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان قرار دارد.      
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸  |  Wednesday, 14 November 2018
کد خبر: ۲۰۴۸۶
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۹ - ۰۹ آذر ۱۳۹۶
مذهبی
شيطان نامي است براي هر موجود شرور و سركش و به عنوان اسم خاص، شيطان نام موجودي است كه بر حضرت آدم سجده نكرد و از درگاه الهي رانده شد.
شيطان اسم عام (اسم جنس) است؛ در حالي كه "ابليس" اسم خاص (علم) مي‌باشد و به عبارت ديگر، شيطان به هر موجود موذي و منحرف‌كننده و طاغي و سركش، خواه انسان يا جن، گفته مي‌شود و ابليس نام آن شيطاني است كه در بهشت بر آدم سجده نكرد در نتيجه شيطان معروف بين انسانها، همان ابليس مي باشد.

شيطان، جن يا فرشته

درباره اين كه ماهيت و حقيقت شيطان از جنّ است يا ملائكه، دو ديدگاه مهم وجود دارد و بيشتر مفسران او را از جنس جن مي‌دانند، اما ابن عبّاس، ابن مسعود، قتاده، سعيد بن مسيب، ابن جريح، ابن انباري، ابن جرير طبري، شيخ طوسي، بيضاوي و گروهي ديگر، آن را از ملائك دانسته‌اند.

پي نوشت:

تفسير نمونه، ج ۲۹، ص ۱۹۲،
التبيان، ج ۱، ص ۱۵۰،
بيضاوي، ج ۱، ص ۲۹۴،
جامع البيان، مج ۱، ج ۱، ص۳۲۱،
روح المعاني، مج ۱، ج ۱، ص ۳۶۵،
 العين، ج‏7، ص 263.
برچسب ها: انسان ، شیطان ، خدا ، جن ، ملائک
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز